MONTAFON, Vánoce 2018

2. 1. 2019
MONTAFON, Vánoce 2018

MONTAFON, www.montafon.at

Montafon je zajímavé zimní středisko v západním Rakousku – Vorarlbersku, blízko hranic s Lichtenštejnskem. Zhruba 30 km vzdušnou čarou a 100 km po silnici se nachází jeho známější bratr Ischgl.

Vzdálenost z Prahy do vesnice Gortipohl, kde jsem ubytovaná, je 642 km. Cesta vede po dálnicích přes Rozvadov a Mnichov a probíhá díky kvalitním rakouským a německým dálnicím hladce.

Co se lyžování týče, tak v rámci skipassu (7-denní skipass stál 287 EUR) bylo možno využít 6 středisek (Silvretta-Montafon, což jsou dvě protilehlá střediska Hochjoch a Nova, dále Gargellen, Gölm, Kristberg a Brandnertal), z čehož jsme zkusili 3 nejbližší – obě Silvretta Montafon a Gargellen. Všechna střediska dohromady nabízí celkem 238 km sjezdovek a téměř 100 km běžkařských tratí.

Většina vleků jsou sedačkové lanovky a z nich většina je krytá a vyhřívaná. Sjezdovky jsou hodně členité a výborně upravené. Málo černých, což ale nevadí – červené a modré bohatě stačí délkou i sklonem. Nás nadchla modrá varianta střediska Hochjoch: nejdříve až nahoru „vajíčkem“ Panorama Bahn, což je opravdová lahůdka – lanovka vede nad příkrým hřebenem a ty výhledy jsou dechberoucí. Odtud potom dolů modrou „1a“, která je místy dost prudká a hlavně dost široká, abyste se tam s nikým nesrazili, vede do téměř 500 m dlouhého skitunelu (nejdelšího na světě), výjezd z tunelu vám nabídne další nádherný pohled do údolí. Na „1a“ a „1b“, která měří tuším 3 km, pak navazuje „1c“, která má 2600 m a vede krásnou klikatou cestou mezi stromy. Suma sumárum přes 6 km sjezdu, a než to zase vyjedete celé až nahoru, tak vám to zabere půl dopoledne.

Třešničkou na dortu tohoto střediska je úžasný a skvěle udržovaný snow park, kde jsou skokánky, lavice, rampy a různé další překážky. Na snow park vede nekrytá a nevyhřívaná dvousedačková lanovka, což je trošku nevýhoda – občas se tam tvoří fronty a když není počasí, tak na ní člověk dost vymrzne.

V okolí je jediný veřejný menší akvapark (bazén 25 m, bazén na blbnutí pro děti s kratší skluzavkou, brouzdaliště pro mimina, jeden tobogán a za příplatek sauna, rodinné vstupné pro 2 + 2 stálo 25 eur na 3 hodiny) v hotelu Val Blu 4* ve městečku Bludenz, cca 25 km od Gortipohlu, kde jsme byli ubytovaní.

Samozřejmě se zde ale nachází i hotely, které disponují vlastním bazénem pro svoje hotelové hosty.

Ceny jídla v restauracích na svahu jsou poměrně vysoké (hlavní chod nad 10 EUR, polévka 5,90 EUR apod.), nicméně porce jsou obrovské – stačila mi se synem bohatě jedna porce dohromady. V nabídce je to, co ve všech rakouských střediscích – würstel s hranolky, řízek s hranolky, grilované kuře, spaghetti bolognese, knedlík s vanilkovou omáčkou, hrachová polévka, gulášová polévka, salátový bar, jablečný štrúdl – menu se neobměňuje, ale týden se to dá vydržet.

U obou spodních stanic střediska Silvretta Montafon najdete Interspar, takže nákup potravin není problém.

U nás toto středisko zatím není vůbec známé – za celý týden jsme nepotkali vůbec žádné Čechy ani Slováky. Jezdí sem hlavně Němci, Rakušáci, Švýcaři a Lichtenštejnci.

Montafon určitě není největší ani nejlepší rakouské středisko, ale za návštěvu rozhodně stojí.

Doporučené hotely (můžete rezervovat u www.ckzephyr.cz – 724 063 545 nebo na info@ckzephyr.cz ) :

Explorer Hotel Montafon 4*, https://www.explorer-hotels.com/montafon/ – nový hotel, zajímavý design

Alpenhotel Montafon 4*, https://www.alpenhotel-montafon.net/ – krásný wellness

VAL BLU Resort Spa & Sports 3*, https://www.valblu.at/ – akvapark, wellness centrum a fitko

Hotel Vallüla 3*, https://www.valluela.at/ – rustikální design

Relax & Vitalhotel Adler 4*, https://www.adler-montafon.com/ – wellness a bowling