Bad Gastein, Rakousko

22. 1. 2017
Bad Gastein, Rakousko

www.gastein.com

www.skiamade.com

Lázeňské městečko sevřené v údolí, jehož domy, luxusní hotely a kamenné kostelíky jsou přilepené na skály jako orlí hnízda.

Vzdálenost od Prahy je asi 490 km, cca 5 hodin, nutná rakouská dálniční známka.

Před samotným Bad Gasteinem leží jeho soused, větší městečko Bad Hofgastein. Tento také stojí za zmínku, protože je zde poměrně velké sportovní vyžití kromě samotného lyžování.

LYŽOVÁNÍ

Bohužel jsme se zde ocitli v době, kdy byly teploty sice pod nulou, ale díky nízkým srážkám nebyl téměř nikde přírodní sníh.

Místní středisko Stubnerkogel (Bad Gastein) jsme vyzkoušeli pouze jednou. Sjezdovka, která byla otevřená, byla úzká, zledovatělá a přeplněná. Nakonec jsme to vzdali a vyrazili do 15 km vzdáleného střediska Sport Gastein, kde jsme pak lyžovali déle.

Další místní středisko Graukogel bylo zavřené úplně.

Spodní stanice Stubnerkogelu je situována přímo v centru městečka. Před ní je velké parkoviště pro lyžaře, kde svoje auto můžete nechat zdarma. Samozřejmostí je ale síť skibusů, které křižují celé okolí. Plán těchto skibusů Vám zdarma poskytne infocentrum a každé ubytovací zařízení ve městě.

Stubnerkogel je sjezdovkami a vleky propojen se střediskem Schlossalm, který má naopak spodní stanici v Bad Hofgastein. Ten jsme ale díky sněhovým podmínkám ani nevyzkoušeli. Díky tomu, že většina sjezdovek a vleků byla zavřená z důvodu nedostatku sněhu, byli všichni lyžaři koncentrováni na jedné až dvou sjezdovkách, včetně různých lyžařských školiček, takže se tvořily fronty a samotné lyžování pak bylo až nebezpečné.

Nám se však nejvíce líbilo středisko Sport Gastein, které je ve vzdálenosti 15 km od Bad Gasteinu. Jedná se o menší, ale dobře dostupné a panoramaticky naprosto nádherné středisko situované v Národním parku Vysoké Taury – nutnost jet přes bránu do parku a prokázat se zakoupeným skipasem, jinak se platí vstupné 5,5 EUR / osoba.

Jeho hlavní, 3,5 km dlouhá sjezdovka je dostatečně široká, členitá a perfektně upravená, takže se na ní vyřádí jak děti, snowboarďáci, začátečníci i zkušení lyžaři. U dolní stanice lanovky je 2,5 km dlouhý běžkařský okruh s cvičnou střelnicí, kde si na své přijdou i milovníci běžek a biatlonu. Cena vstupného na okruh je 3,- EUR a v ceně je použití vyhřívané buňky, kde se lze převléknout a nechat své věci.

Jediné negativum pro nás byla restaurace v prostřední stanici, která sice byla velmi příjemná, co se týče interiéru, a dostatečně prostorná, aby pojmula všechny hladové lyžaře, ale výběr jídla ani jeho chuť nám příliš nevyhovoval, obsluha byla pomalá, a ceny v porovnání s touto kvalitou vysoké. Gulášová polévka s pečivem za cca 5 EUR chutnala naprosto tragicky a místo masa v ní plavaly flaksy. Vývar s fritátovými nudlemi za 4,4 EUR chutnal jako solný roztok, boloňské špagety za cca 10 EUR byly nevýrazné. Nakonec jsme se shodli, že nejlepší volbou byl talíř hranolek a sýrový wurstel omotaný slaninou (2 ks) a opečený na grilu. Velká porce, která by stačila i pro dva, stála 8,8 EUR. Pro ty, kteří jsou na sladké, pak snad jedině velký kynutý knedlík se švestkovými povidly, posypaný mákem a politý vanilkovou omáčkou stál 6,2 EUR. Zkusili jsme i třešňový koláč, kousek za 2,8 EUR, který byl suchý a drolivý, chuťově nevýrazný. Ceny pití pak byly také celkem vysoké, různé ledové čaje, džusy apod. okolo 3,8 EUR.

TERMÁLNÍ LÁZNĚ

V Bad Hofastein najdete termální lázně Alpentherme (www.alpentherme.com). Před samotným lázeňským centrem je velké placené parkoviště, které je po 18.00 hod zdarma. Ceny vstupného jsou relativně vysoké, nicméně návštěva stojí za to. Uvnitř nám to trošku připomínalo termálky v Laa an der Thaya, ale s tím, že cena vstupného je dvojnásobná. Základní vstupné je 26,5 EUR na 4 hodiny (děti do 6 let zdarma), což je poměrně dost vysoké vstupné na téměř až zbytečně dlouhou dobu. Pokud ale dorazíte po 18.00, dá se zakoupit levnější vstupné pouze na 2 hodiny, což je po lyžování více než dostačující. Uvnitř kromě vnitřních i venkovních bazénů (s termální vodou i plavecký bazén s vodou vhodnou pro plavání) pro dospělé, najdete také „sauna world“ se saunami a parními lázněmi několika teplot a druhů (dětem vstup zakázán). Dále je zde sekce pro děti „family world“, ve které najdete vnitřní bazény s divokou řekou a různými vodopády, 2 tobogány, jeskyni, ve které se promítají pohádky a venkovní bazén s termální vodou. Příjemná zkušenost, kterou stojí za to vyzkoušet.

V Bad Gastein zase najdete Felsentherme (www.felsentherme.com), které se nachází přímo naproti lyžařskému středisu Stubnerkogel. Stačí v lyžákách přejít proskleným nadchodem silnici a jste na recepci termálek. To prostě nemá chybu. Samotné termálky jsou zčásti vysekané do skály, a zčásti jsou venku před tímto kopcem. Vstupné je 22,5 EUR na 3 hodiny (dítě do 6 let zdarma), což je více než dostačující. Uvnitř je velký, nepříliš teplý termální bazén. Ten jsme rovnou vynechali a šli dále do „family world“, kde je další o mnoho teplejší bazén s vířivkami, dále dětský bazén pro hry, malý bazének s vodopádem, jeden tobogán a vstup do venkovních bazénů. Venku je samozřejmě jak termální bazén s teplou vodou, tak studenější plavecký bazén. Vzhledem k tomu, že jsme tyto lázně navštívili ještě za světla, bylo velmi příjemné ležet venku v termální vodě a koukat naproti na zasněženou sjezdovku, po které pořád ještě jezdili lyžaři. Také jsme vyzkoušeli saunový svět, opět disponující několika saunami a párami různých teplot a vůní, sprchami, bazénky apod.

DALŠÍ SPORTOVIŠTĚ

V těsné blízkosti Alpentherme v Bad Hofgastein je kluziště s půjčovnou bruslí a 2 běžkařské okruhy, jeden má cca 1,5 km a druhý zhruba 2,5 km. Oba upravované.

V Dorfgasteinu je bazén se saunou, který jsme ale nenavštívili.

Na předměstí Bad Gasteinu je golfová osmnáctka, takže v případě, že letovisko navštívíte v dubnu, lze dopoledne hrát golf a odpoledne lyžovat. http://www.golfclub-gastein.com/cz/

 

UBYTOVÁNÍ

Grand Hotel De L´Europe 5*, http://www.salzburgerhof.com/

Salzburger Hof 4*, http://www.salzburgerhof.com/

Elisabethpark 4*, http://elisabethpark.at/de

Europäischer Hof 4*, http://www.cesta-grand-hotel.com/

Sanotel Bad Gastein 4*, http://www.hotel-sanotel.com/

Carinthia 4*, http://hotel-carinthia.com/

Eden Rock 3*, http://www.edenrock.at/

… a mnoho dalších

Pro rezervace ubytování nás neváhejte kontaktovat na info@ckzephyr.cz