THAJSKO, KAMBODŽA A MALAJSIE, 2018

17. 4. 2018
THAJSKO, KAMBODŽA A MALAJSIE, 2018

aneb DÁMSKÁ JÍZDA V PROTISMĚRU Č. 2

Den 1 (6.3. 2018): Bangkok

Takže jak jen začít? Že by další dramatickej odjezd? Né, to už přece není možný …ale vlastně proč ne. Choť dostal asi 3 týdny do mýho odletu zánět dutin, hlasivek a průdušek. Pár dní na to rozstřelil na dálnici naši nepojištěnou Toyotu. Týden před mým odletem dostal syn mononukleózu a tak místo balení řeším doktory a autobazary. Nakonec odlítám s pocitem nejhorší matky a manželky na světě.

A už jsem tady – po 11 hodinách letu, po 3 hodinách spánku, ležìm na pokoji a pomalu upadám do komatu… ani nejsem moc vtipná, jsem tak unavená, že nepoznám ani písmenka na displeji.
Zítra jedeme na řeku Kwai, tak snad bude líp. Dobrou..

Den 2, 3 a 4 (7.3. , 8.3. a 9.3. 2018): Bangkok – Kanchanaburi – Bangkok 

Druhý den vstávačka o půl šesté, snídaně v 6 a pick-up v 6.20. Když do sebe ve čtvrt na 7 hážeme pad thai a sladokyselou rybu, tak nervózní řidič už stojí ve dveřích hotelu a ťuká si na hodinky. Takže vyrážíme na řeku Kwai. Historie 2. Světové války mě nikdy nezajímala, až do té doby kdy jsem asi před 15 lety poprvé uviděla ten strohej most, prohlídla si to depresivní muzeum a navštívila ještě depresivnější průsmyk Hellfire Pass. Pak jsem si i ráda přečetla knížku a shlídla stejnojmennej film „Most přes řeku Kwai“. Je to hrozně zajímavý, a i přes tu ponurou historii a turistickej Disneyland, kterej z toho místa Thajci vytvořili, se i tady pořád ještě dá zažít kus romantiky. Musíte se ale nechat ubytovat na nějakém plovoucím hotelu kus proti proudu řeky a vyhnout se tak hlučným místům v okolí mostu.
Naše průvodkyně „Susán bjůtyfl“ je fakt bjůtyfl a imrvére se tlemí jako když hulí nějakej dobrej matroš. Je odporně šťastná i v těch 7 ráno kdy se nám v autobuse představuje. Po příjezdu do Kanchanaburi se naloďujem a vyrážíme směrem k mostu. Slunko griluje, dáváme si studenou Colu a já jsem šťastná. Za pár minut už vidím Most – paráda. Po prochajdě a návštěvě muzea a válečného hřbitova jedeme na molo a odtud další loďkou do hotelu. Moje oblíbené River Kwai Jungle Rafts – zajímavej projekt, kdy majitelé vybudovali plovoucí hotel a zároveň pozvali lidi z kmene Mon, aby si vedle na břehu založili vesnici. Všichni místní Monové pracují v hotelu, děti chodí do místní školy atd.
Náš průvodce, mrňavej Mon jménem „Bláj“ si nás převezme od Susán bjůtyfl a stará se o nás vzorně další 2 dny, přestože je furt buď nachcanej nebo má kocovinu. Je k sežrání. Říkal, že Monové mají 5 základních „růls“, a to nezabíjet, nekrást, nelhat, nezahýbat a nepít … ale že prej čtyři jsou dost…
Po prohlídce vesnice se koupeme v řece. Nejdřív máme obavy, že nám ta hnusná kalná voda minimálně rozežere kůži, ale vedro je silnější než strach.
Večer zjišťujeme, že máme v koupelně šváby. Do záchodu se nesmí házet toaletní papír – ten se háže do koše a za chvíli po setmění je na něm asi 5 švábů. Nemilosrdně vyhazuju koš před pokoj, postel hermeticky ucpávám moskytiérou narvanou ze všech stran pod matraci a usínám až po prášku na spaní.
Ráno to říkám Blájovi, že jsme měly v pokoji šváby. Ten dostává záchvat smíchu a uklidňuje mě tvrzením, že máme bejt rády, že jsme tam měly jen šváby a né třeba hady, protože „we are in the jungle“ … je fakt sladkej.
Dnes máme v plánu jeskyni Lawa a vodopády Sai Yok, odpoledne pak jízdu na slonici. Bláj nám dal za úkol vzít si „good walking shoes“, načež dorazil v polorozpadlejch žabkách a mohli jsme vyrazit. Nakonec jsem byla celkem šťastná za ty boty, páč nejen že v jeskyni visel u stropu asi milion netopýrů a tím pádem byla zem pokrytá vrstvou jejich hoven, ale navíc jsme ještě narazili na obrovskýho pavouka, což byla málem moje smrt. Byla jsem docela ráda když jsme vypadli k těm vodopádů.
Odpo pak proběhl sloní trekking. Nemám ráda tady ty aktivity typu cirkus, kde cvičení sloni chobotem malujou obrazy nebo hrajou fotbal apod, ale tady v té vesnici, kde sloni mají svůj výběh, nejsou týraní, jsou dobře živení a jen párkrát za den povozí turisty, to mi až tak nevadí. Slonice Wandee hned po prochajdě dostala pořádnou sprchu hadicí, poté co se snažila z nás chobotem vyžebrat pár banánů … krásný milý a mírumilovný zvíře…
Večer opět ucpávám postel moskytiérou a tuhnu jak karamel.
Snídaně s výhledem na řeku nemá chybu – piju silný černý kafe, koukám, jak Monské holky zalívají kytky, kterýma je ověšenej hotel, kousek ode mě stojí ve vodě spokojená Wandee a cpe se slupkama od melounů a ananasů, hory nad řekou se halí do mlžnýho oparu … tady je svět ještě v pořádku! Nechce se mi pryč, ale musím.
Čeká nás poslední den na řece – Hellfire Pass Memorial a pak jízda lokálkou po Železnici smrti (Death Railway). Zapůsobí to na mě stejně jako před lety. Průsmyk tesaný do skály pomalu holýma rukama válečných zajatců a železnice zalitá krví sto tisíců mrtvých, to všechno zasazené v tak nádherné přírodě – absurdní představa.
Pak už nás čeká jen dlouhá cesta do Bangkoku.
Večer vyrážíme tuk-tukem na Patpong, omrknout holky svíjející se u tyčí, koupit studenou Singhu a dát si u stánku na ulici nějakou pálivou rejži.

Den 5 (10.3. 2018): Bangkok

Včera jsme se ubytovaly v Bangkoku v hotelu Mandarin (neplést s Mandarin Oriental – na ten fakt nemám 🤣). Po řece Kwai, kde jsme měly koupelnu sbitou z prken, ve které lezli švábi, máme teď koupelnu se záchodem, kterej se sám splachuje. Recepční nás zdarma upgradovala z deluxe pokoje do pokoje premium. Rozdíl spočívá v tom, že deluxe pokoj měl výhled do boční ulice a byl tam celkem klid. Premium pokoj má výhled do hlavní ulice Rama IV. Road, což znamená, že kdyby kolem vás postavili dálnici D1 ze všech stran, tak tam bude daleko menší rachot. Musím jim za ten upgrade poděkovat …spala jsem asi hodinu.

Ráno jsme vyrazily na klasickou túru po Bangkoku (já už to absolvovala asi 20x, ale kvůli ségře si to dávám znova). Na Královský palác a Smaragdového Buddhu se asi přijela podívat tak polovina provincie Sečuán, páč tolik Číňanů dohromady jsem neviděla ani v Číně. Lepší to nebylo ani ve Wat Po u Ležícího Buddhy. Nejlepší částí téhle túry tak zůstává plavba lodičkou po kanálech v Thonburi, návštěva mého oblíbeného Wat Arun (nejenže je zdaleka nejkrásnější, ale taky tady bývá nejmíň lidí), pak božská nudlová polívka u hrůzostrašného stánku ve stínu chrámu, dobrodružná cesta polorozpadlou linkou „express boat – orange line“ dolů po řece Chao Praya do stanice Rachawongsee a odtud tuk-tukem do Wat Traimit na Zlatého Buddhu. Končíme asi ve 3 a máme dost. Jestli se nám podaří zvednout zadky z lehátek u hotelového bazénu, tak vyrazíme někam na Muay Thai. Sawadeee Khaa

Den 6 (11.3. 2018): Bangkok, Damnoen Saduak a Maeklong – Siem Reap (Kambodža)

Jsme v Bangkoku na starým letišti Don Muang odkud se operují lety různých low costů. Letiště dřív sloužilo jako hlavní mezinárodní letiště, dokud neotevřeli moderní Suvarnabhumi. Kdysi jsem tady týden co týden vyzvedávala turisty, prováděla je po Bangkoku a pak lifrovala na pobyty do celého Thajska…takže mám trošku nostalgii.

Ráno jsme absolvovali dvě místa, který jsem ještě neměla nikdy čas navštívit. Nejdřív sice hodně turistický, ale pořád ještě zajímavý plovoucí trhy v Damnoen Saduak, kde jsem po hodně dlouhé době měla možnost pomazlit se s krásným pythonem. Nadšeně jsem si tady dala Tom Yam, bohužel ale silně přizpůsobenou tlamám turistů – chuť průměrná, chilli žádný …no po lžičce sušenýho chilli se to dalo konzumovat, ale zatím nejhorší Tom Yam polívka, kterou jsem kdy v životě jedla. Pamatuju si, že u kdejakýho stánku v Chiang Mai měli daleko lepší.
Pak „Railway Market“ v Maeklong – a to byl opravdu hlubokej zážitek. Jen škoda, že zrovna nejel vlak …
Teď pár hodin čekání na náš let do Siem Reapu s protože netuším, jak to tam bude s wifinou, tak píšu raději už teď.
Tak snad tam nenarazíme na žádný Rudý Khméry 😎

Den 7 (12.3. 2018): Siem Reap – Angkor Wat

Včera jsme přiletěly do Siem Reap. Před 10-ti lety zde byla místo letiště bouda, nebyly tu asfaltové cesty, drahé hotely ani restaurace, na proslulé Pub Street bylo asi 5 barů, v nich pár baťůžkářů popíjelo studenej Angkor a vedle stály 3 báby, co ve voku čmudily nudle s kuřecím. Angkor Watem bloudilo pár stejných šílenců jako my.

Dnes je letiště uvnitř obložený dlaždicemi imitujícími černý mramor, okolo široké asfaltky do centra stojí jedna pětihvězda vedle druhé, Pub Street vypadá jak pěší zóna v Pattaya a ve městě je několik obchoďáků, divadlo a zábavní parky.
Číňani, co v davech proudili Královským palácem v Bangkoku, se přes noc namnožili a vyrazili do Angkor Watu. Tady na sebe pořvávají a osahávají kozy apsarám vytesaným do chrámových zdí. Je to stejně zralý na přesdržku jako fracci co v egyptské části Louvre sedají na hřbet sfingám a myslí si, jak jsou originální.
Přesto návštěva Angkor Watu stojí za to. Když vylezete až na horní terasu Baphuonu, můžete v klidu sedět a nerušeně koukat na jezírka okolo zdí a chodníků chrámu. Jsou zde i další chrámy zející prázdnotou, ale bohužel v těch třech nejznámějších (Angkor Wat, Bayon a Ta Phrom) budete i desítky minut čekat na fotku bez lidí.
Po Ta Phrom už máme dost a sotva lezem. Máme spálený xichty, úžeh a pálí nás chodidla. Navíc ségra si někde před Baphuonem sedla do mraveniště a ještě po půl hodině si vymetala z bot i kalhotek velký rezavý mravence.
Takže vyrážíme tuk-tukem zpět do hotelu. Tady dáváme rychlou sprchu, čistý oblečení a vyrážíme směr jezero Tonle Sap. Náš další řidič tuk-tuku má krásné řídké zuby hnědé barvy (tipuju to na žvýkání betelu nebo něčeho podobnýho) a jede s námi chvíli po pravé straně cesty, chvíli po levé a chvílemi ve škarpě, jakoby se nemohl rozhodnout, jestli je v Thajsku nebo v Kambodži nebo „in the middle of nowhere“. Já jsem v klidu, jsem v zvyklá, ale sestra občas vypadá vyděšeně.
Na jezeře máme štěstí – pronajímáme si loďku a naši „lodníci“ – Suriya a „ten druhej“ jsou oba strašně mladí kluci a oba hrozně fajn. Ten druhej ségře půjčil řízení lodi, řekl „tady je plyn“ a odešel odpočívat na příď lodi.
Suryia zatím na místní poměry výbornou angličtinou odpovídá na všechny naše dotazy a provádí nás plovoucí vesnicí. Ukázal nám školu, policejní stanici i kuřecí farmu (plovoucí síť, ve které jsou dvě kuřata), restauraci a supermarket. Nakupujeme pytel rýže, pitnou vodu a bonbony pro sirotky ve škole a odjíždíme zpátky kanálem do přístavu. Ještě před odjezdem z restaurace nám Suryia koupil mňamku největší – sušený hovězí maso, poté zprudka grilovaný nad ohněm a namáčený ve sladké chilli omáčce – neskutečně mňamózní. Sedíme s klukama na loďce, chroupem to pálivý maso, kecáme a je nám fajn. Suriya říká, že studuje školu cestovního ruchu a že chce pracovat jako průvodce. Myslím, že jemu se to povede, ptž na tak chytrýho a bystrýho kluka jsem dlouho nenarazila. Moc bych mu to přála.
Po vylodění jde ještě s nama na břeh, prej aby nám pomohl najít našeho tuk-tukáře a vytáhnout ho z hospody. Opravdu nečekaně zábavnej výlet.
V Siem Reap už jen zničeně dáváme večeři v první restauraci u hotelu a pak kupujeme vychlazenou „Cambodii“ (zlatá Singha, musím říct) a odpadáme.

Den 8 (13.3. 2018): Siem Reap (Kambodža) – Kuala Lumpur (Malajsie)

Po náročném dni spím jak zabitá. Ráno po snídani vyrážíme na nákup suvenýrů do místní tržnice. Smažený kobylky, mravence a larvy, který tu prodávají ale nakonec nemáme sílu zkusit. Pa na hotel, do bazénu, sbalit a tuk-tukem na letiště. Zjistily jsme, že místní lidi dokonale ovládají dvě základní pravidla – přizpůsobit se a přežít. Tak třeba v koupelně v hotelu máme nefunkční sifon pod umyvadlem. Takže když si pustíte vodu, tak vám teče spodem na nohy a můžete si tak umejvat ruce i nohy zároveň. Což asi nebyl záměr, ale není to špatný. Nebo když máte tuk-tuk a potřebujete v něm madlo pro cestující, tak ho vytvoříte tak, že k stropní konstrukci přivážete madlo z provázku, na kterej navlíknete kus sprchové hadice – prostě jednoduše geniální řešení za pár korun. Kambodža mi bude fakt chybět.

Za 2 hoďky přistáváme v Kuala Lumpur. Protože jsem tušila, že budu v této fázi naší cesty už poměrně dost unavená, tak jsem radši všechny služby tady objednala u svého malajského partnera. Na letišti tak čeká velkej klimatizovanej sedan, uvnitř celej v kůži, s řidičem a veze nás do hotelu 4* v centru Kualy. Hotel je celkem dost high-tech, na pokoji je koupelna, co vypadá jako z vesmírný lodi a na stole je zdarma k dispozici dotykovej telefon na dobu pobytu (free calls & internet travel buddy). Ten kontrast oproti Siem Reapu už ani nemůže být větší.
Hážeme kufry na pokoj a protože umíráme hlady, vyrážíme na proslulou „food street“. Už jsem zažila leccos, ale tohle mě fakt odrovnalo. To se ani nedá popsat, to se musí zažít. Stojím na začátku té ulice s hubou dokořán a nechápu. Ségra taky ne. Nakonec zakotvíme asi uprostřed ulice u té 
nejuřvanější malé obtloustlé malajské semetriky, kterou jsem tady viděla. Dáváme si smažený krevety, žábu v chilli omáčce, která je něco mezi nebem a zemí, a studený singapurský pivo Tiger. Jaký to bylo žrádlo se ani nedá popsat.

Teď už jen funíme na pokoji, zítra nás čeká okružka městem.

Den 9 (14.3. 2018): Kuala Lumpur

Hotel je fajn, ale snídaňová místnost vypadá jako závodní jídelna. Mají tady ale výborný kafe, takže cajk.

V devítku vyrážíme na okružku. Na desátou máme vstupenky na Skybridge & Observation Deck v Petronas Towers. Moje vertigo dostává opět zabrat, dávám to jen s velkým sebezapřením a když koukáme na film o stavbě budov a o tom, jak tam mezi ty dvě věže pak přicvakli tu lávku a ségra poznamenává, že to tam vlastně drží jen na čtyřech šroubkách, tak se mi chce trošku plakat.
Cestou na Batu Caves zastavujeme v Royal Selangor, což je manufaktura na výrobu cínových předmětů (kromě nádobí třeba i trofeje např. pro F1 nebo turnaje ATP) – ségra, jako zlatnice, je tady ve svým živlu.
Pak jedeme na Batu Caves, užít si trošku tělocviku – je tam nějakých 270 schodů jen do jedné jeskyně a v tom počasí je to fakt nechutný. Jeskyně jsou vlastně hinduistické chrámy takže všude okolo jsou jen indický vege restaurace. Po jeskyních se jdeme najíst do jedné z nich. Ojednávám ségře vege menu na banánovým listu a sobě nudle s tofu. Moc dobrý to bylo.
Pak následuje zastávka u Královskýho paláce, Národního památníku, nádherné budovy vlakového nádraží, které postavili v mughalském stylu Britové v roce 1909 a dalších Britských budov z koloniální éry.
Naše průvodkyně Sarah je naprosto úžasná, celou dobu nás zásobuje 
příběhama z malajské historie a reálí, a když nám vypráví jak Malajsii přepadli Japonci na jízdních kolech, nebo že durian je někde bílej, někde žlutej e někde zlatej, jen ten smrad je pořád stejnej, tak řveme smíchy.

Po skončení okružky svlíkáme propocený hadry, dáváme sprchu a odcházíme na Food Street na jídlo – kalamáry se sušeným chilli, krevety na česneku a citronové kuře – lezlo nám to i ušima. Mezitím se konečne probudily ty černý mraky, co celý odpoledne vyhrožovaly bouřkou, a začal pravej asijskej deštíček. Bangladéští pouliční prodavači schovali šátky a spinnery a začali prodávat deštníky. My jsme zuly boty, aby se nám v těch potocích nerozlepily (přece jen je budem ještě týden potřebovat) a bosky a ve slejváku jsme vyrazily k hotelu.

Den 10 (15.3. 2018): Kuala Lumpur – Krabi – Ko Lanta

Dnešek slouží hlavně k přesunu z Malajsie zpět do Thajska. Večer v Kuala Lumpur jsme zatemnily obrovský okno, co máme přes celou zeď, aby nás nebudily světla okolních mrakodrapů, což způsobilo, že jsme spaly jak dřeva, zaspaly jsme a transfer na letiště jsme stihly tak tak.
Po příletu na Krabi jsme se přesunuly na ostrov Ko Lanta, ubytovaly se v roztomilém resortíku Banana Garden Home na pláži Klong Dao. Zde jsme otevřely kufry a zjistily jsme, že sestře se v kufru otevřela sklenička instantního kafe, v tom vlhku tady to vysypaný kafe navlhlo a přilepilo se na vše včetně mýho elektrickýho epilačního strojku Braun. Vůně kávy značně přebila i pach zatuchliny v našem bungalovu, tak typický pro všechny tropické oblasti. Sestra pak následně strávila asi hodinu praním všeho oblečení a omývání mých knižních průvodců Thajskem a Angkor Watem.
Poté jsme vyrazily na jídlo. Naproti hotelu jsme našly jídelnu, kde obsluhovala milá lehce fousatá Thajka, disponující slovní zásobou asi osmi anglických slovíček, přičemž největší problém jí činilo „a little“ a „medium“, takže přinesla červené kari s kuřecím a krevety se sladkými bazalkovými listy, který by nepozřel ani rodilej Thajec s azbestovým žaludkem.
Sestra ještě uvažovala, že zde u té Thajky koupí synovi láhev Whisky, který měla vystavený na stolečku před krámkem, tak jsem jí vysvětlila, že když u těch lahví Whisky má nachystanej trychtýř a cedulku s nápisem „gasoline“, tak asi v těch flaškách nebude původní náplň.
Poté co jsme si propálily všechny trubky tou večeří, co nám slečna přinesla, jsme vyrazily na nákup piva, na prochajdu na pláž a pak sednout na terásku před bungalovem.
Odtud nás ale brzy vyhnali komáři, kterým odjakživa strašně chutnám.
Zítra budem prozkoumávat okolí. Tak dobrou …

Den 11 (16.3. 2018): Ko Lanta

Včera jsem vyžahla Singhu, zamotala se do moskytiéry a spala jak dřevo. Ráno snídaně u pláže – silný kafe, výborný vajíčka a čerstvej ananas – člověk si nemůže přát víc.
Část pláže před naším resortem je celkem nic moc (při odlivu kameny, jinak celkem cajk), takže půjčujeme skútr a vyrážíme jinam. Obsluha půjčovny, Thajec v růžovým tričku, vypadá nedůvěřivě a ptá se: „ken dlajv?“. Tak ho ujišťuji, že ségra „ken dlajv“, protože má doma Kawasaki 650, což je sakra jinej stroj než tady to prdítko. To ho sice moc neuklidňuje, ale přesto nám vydává oranžovej skútr Honda a ukáže na košík s helmama, že si můžem vzít jestli chceme. Se ségrou málem svedem boj o úžasnou růžovou helmu s brutálním nápisem „Rock Never Dies“ a obrázkem lebky a pistolí. Jelikož bude řídit a je nutné, aby se cítila dobře, tak jí helmu přenechávám a vybírám si červenou.
Vyrážíme nejistě na výlet v protisměru. Zastavujem hned na další pláži Phra Ae (Long Beach), která je prostě dokonalá.
Protože jsem odbornice na pobyty v tropech a vždycky vím, že se musím často a všude mazat silným úvéčkem, vyrážím na prochajdu po pláži s nenamazaným krkem, ušima, nohama a nárty. Za hodinu vypadám jak Rudá Sonja a to mám ještě půl dne před sebou.
Sedáme na skútr a vyrážíme na další pláž. Cestou zastavujem u silnice v místní restauraci, kde si dáváme zelený kari s kuřecím a krevety s ústřicovou omáčkou. Ségra prošla závěrečnými testy a prokázala, že je schopna cestovat po Asii a přizpůsobit se místním podmínkám, páč když ve svým zeleným kari objevila mrtvou mouchu, tak jen udiveně podotkla „hele .. moucha“, to nebohé mrtvé zvíře odcvrnkla z talíře pryč a jedla dál.
Po jídle chceme odjet, ale náš stroj ani neškytne. Vypadá to, že blondýnám došlo palivo. Okolo se seběhnou čtyři místní a zjišťují, co se stalo. Chvíli diskutujou jak rada starších u poradního ohně, pak nám pomáhají najít a otevřít nádrž a odjíždí. Mezitím slečna z restaurace říká „gasoline“ a „folty bát“ a když jí dám do ruky tisícovku, tak sedá na skútr a odjíždí. Za dvě minuty je zpátky s lahví „Whisky“, lije nám to do nádrže a vrací mi 960 THB. Je úžasná – zkouším jí dát dvacku jako dýško, ale se smíchem odmítá. To se fakt může stát jen tady.
Pak navštěvujem ještě další dvě pláže. Já jsem brutálně spálená, tak mi ségra půjčuje svoje šaty s dlouhým rukávem a bere si ty moje na ramínka. Na poslední pláži už to ani nesundáváme a jdeme se koupat v těch šatech. Aspoň to bude trošku chladit. Cestou zpátky ještě zastavujeme v obchodě koupit repelent a Singhu. Já pod sebou nechávám mezi regály loužičky z mokrých šatů a helmu už ani nemám sílu sundat, takže vypadám jak idiot. Pak sd stavujem na brzkou večeři v restauraci u silnice – ségra dává kuře s ústřicovou omáčkou, já krevety na česneku a dohromady jeden Som Tam (pikantní salát ze zelené papáji)…
Teď už jen ležíme s chladíme si spálený místa Panthenolem. Dobrou noc

Den 12 (17.3. 2018): Ko Lanta

Po snídani vyrážíme na skútru brázdit ostrov. Jsem spálená, tak se pro jistotu halím skoro od hlavy až k patě – bílý plážový šaty a bílá košile, no vypadám jako nějaká úchylná doktorka. Vzaly jsme to nejdřív na východní pobřeží na View Point, poté až na samotný jih ostrova do Ko Lanta National Park. Takovej kýč jsem viděla snad jen na Maledivách. Bílej píseček, smaragdová voda, okolo džungle a divoký opice. Na pláži skoro nikdo. Asihoďku se válíme ve vodě. Mezitím nám voprsklá opice otevírá batoh, vyhazuje věci ven a bere balíček Orbitek. Mentolový žvejkačky ale asi nejsou její „cup of tea“, tak je akorát nakousaný rozhazuje okolo a prchá pryč.
My sedáme na skútr a razíme na oběd. Zastavujeme u vyhlídkové restaurace nad Bamboo Bay kde si dáváme asi nejhorší oběd za celou dobu co jsme tady – žluté kari s krevetama a kuřecí maso s ústřicovou omáčkou, vše připravovaný tak, aby se z toho turisti neposr..li, takže chuť žádná, chilli žádné. Pak další koupačka na Kantiang Bay. Teploty už se nedají vydržet, tak to zakončujem u hotelovýho bazénu ve stínu.
Po příjezdu se ještě stavujem v pújčovně skútrú, kde chlapec hlásí „aj ček“, tak ukazujem že máme všechny nohy, ruce, a hlavně kůži bez silniční lišeje. Skútr je taky celej, tak se dozvíme, že „mótobajk ó ké, mí ó ké“ a šťastně se na nás usmívá.
Večeři si dáváme u naší oblíbené, lehce fousaté Thajky, která nám předevčírem večer tady naservírovala to ďábelský jídlo. Po dnešním obědě bez chuti a zápachu si potřebujem spravit chuť. Když čekáme na jídlo, tak ségra hlásí „jé, ona nám to tady smaží, já se jdu podívat“. Vzápětí vycouve celá vyděšená – „ty vole to není naše, to jsou ňáký švábi“. Kolegyně naší fousaté Thajky smaží kobylky, brouky a larvy a dává to před obchod na stoleček na prodej. Radši jdem jíst to naše kari a krevety. Holka opět nezklamala – během jídla vyžahnem karafu vody a posmrkáme každá asi 5 kapesníků. Leze nám to i ušima kolik toho je a jak je to úžasný. Po večeři nás Thajka překecá na experiment, tak seberem všechnu odvahu, a já ochutnávám larvu a ségra kobylku.
Zítra frčíme šnorchlovat, dobrou

Den 13 (18.3. 2018): Ko Lanta, Ko Chuek, Ko Ngai, Ko Mook a Ko Kradan

Dnes máme v plánu organizovaný šnorchlovací výlet na 4 ostrovy. Jedeme speed boatem, z čehož jsem lehce rozladěná – jsem zvyklá jezdit tyto výlety obyčejnou starou dvoupodlažní dřevěnou lodí, která sice jede 2x tak dlouho, ale zato je z ní pěkně vidět do okolí – prostě „na kochačku“. Ze speed boatu vidíte kulový – je moc nízko a má malinký a tmavý boční okýnka… no nic, nenechám si zkazit den. Aspoň tam budem rychleji a bude víc času na šnorchlování.
Situaci zachraňuje posádka. Asi 20 minut po vyplutí začli všichni kromě kapitána žvýkat nějakej dobrej matroš, takže za chvíli už všem svítí oči a jsou velmi veselí. Baví všechny účastníky zájezdu různými vtipnými průpovídkami a vytváří bodrou a povznesenou náladu. Hlavní mluvčí týdle partičky, vytlemenej střízlík, kterýmu sem tam chybí nějakej zub, má sluneční brejle s červenou plastovou anténkou mezi očima – prej wi-fi. Ten je sjetej asi nejvíc. Po vyplutí si nás chtěl spočítat, což mu dělalo nepatrnej problém. Do toho se během této činnosti zvedla jedna nezodpovědná Ruska a přesunula se ze svýho místa na záchod, čímž uvrhla veškerý sčítání lidu v totální chaos a anarchii. Střízlík začal řvát a vyskakovat jak čertík v krabičce …a začal počítat znovu. Bylo mi ho líto, chvíli to vypadalo, že mu to nesedí s papírama a že se budem muset vrátit na břeh, ale nakonec se dopočítal 39-ti kusů a mohli jsme pokračovat.
Kapitán – malej Thajec se silnýma rukama a býčím zátylkem sedí na svým vyvýšeným sedadle, jednou rukou řídí loď a naštěstí vypadá klidně a střízlivě.
U prvního ostrova šnorchlování nic moc – v Egyptě nebo na Maledivách přímo u hotelu jsme na jednom metru krychlovým moře měli víc ryb než tady na celým reefu. Navíc můj šnorchl má silnou příchuť zkaženýho kafe – jak se ségře vysypalo to instantní kafe a rozvlhlý se přilepilo na všechno v tom jejím kufru, tak tím mám oblepenou masku a hrudky uvnitř šnorchlu.
U druhýho ostrova ale už jsou tisíce ryb, koráli atd. takže spokojenost. Pak zakotvíme na třetím ostrově – Ko Kradan, a to je totální kýč jak bič. Bílej písek, tyrkysová voda, všude kam se podíváš, jen moře a další ostrůvky. Dostáváme výbornej oběd, během kterýho nás náš hlavní „zhulenec“ z lodi straší s krabem, kterýho má v ruce. Tak mu zdrháme a jdeme se koupat. Nakonec zastavujem u Ko Mook, nasadíme vesty, zhulenej střízlík nasazuje čelovku, jeho kolega zamotává do šátku na hlavě pytlík s něčím tajemným a skáčem do vody… pak 80 metrů dlouhým tunelem proplujeme do Emerald Cave. Sice je tady hodně lidí, ale přesto je to pecka. Naši kluci zatím sedí bokem v hloučku a něco hulí – asi to bude z toho pytlíku, co jeden z nich vymotal z toho šátku na hlavě. Prej tabák zabalenej v palmovým listu – „normal tobacco, not happy tobacco“ říkají. Vzhledem k tomu jak jsou vytlemení, tak tomu moc nevěřím.
Po příjezdu do resortu jdeme na večeři k naší oblíbené fousaté Thajce. Dáváme zelený kari s krevetama, kuře s kešu oříškama a snad nejlepší Tom Yam Kung, kterou jsem kdy jedla. Ve všem je poctivá dávka čerstvých papriček, takže po třech soustech se už potíme až nám to teče po zádech.
Dobrou noc

Den 14 (19.3. 2018): Ko Lanta

Po snídani vyrážíme na výlet na skútru. Začínáme mangrovovými porosty na východě ostrova. Zde si půjčujeme kajak a vyrážíme na plavbu kanály. Vydržíme to asi tak 20 minut. Kdyby někoho z vás někdy napadla podobná hovadina, tak to nedělejte. Kajak se dá těžko ovládat, ve 40-ti stupních a asi 65-ti procentní vlhkosti to není žádná hitparáda a určitě nevyvinete takovou rychlost, aby vás cestou ofoukl osvěžující větřík. Takže to velmi rozladěné ukončujem, cestou k východu z parku nakrmíme hladovou opici a radši prcháme skútrem dál.
Četla jsem, že Ko Lanta Old Town stojí za návštěvu a musím uznat, že je to pravda. Dřevěné, 100 let staré domy čínských osadníků stojí na kůlech nad vodou, všude visí červené lampiony a zboží v obchodech je zajímavější než v typických thajských tržnicích soustřeďujících se většinou na fejky známých značek.
Strávíme tady 2 hoďky nakupováním hadříků a dárků pro rodinu. Pro sebe zakupuji krém na obličej s výtažky z hlemýždího slizu. Prý má výrazné omlazující účinky. Hned večer jsem ho vyzkoušela a jestli budu do rána o 20 let mladší, tak si tam skočím ještě tak pro dvě kila.
Po nákupech si dáváme oběd v jedné z restaurací na kůlech s nádherným výhledem na moře. Jídlo je dobrý, ale bohužel naše oblíbená fousatá chilli sadistka naproti našemu hotelu, ke které chodíme každej večer, nasadila laťku hooódně vysoko.
Po jídle vyrážíme na koupačku a pak na další nákupy.
Na večeři naklušem tradičně k naší sadistce. Tato se dnes večer překonává. Už včera sestra vyslovila domněnku, že zkouší, co vydržíme, neb množství chilli v jídle se každý den stupňuje. Dneska je to ale hardcore – poprvé za tu dobu, co jsem tady, jsem se u večeře rozbrečela. Sestra taky. Sadistka a její blízcí se nám smějí. Prosíme o další led a kýbl vody a díváme se, jestli někde nevisí skrytá kamera. Po mé výhrůžce, že „today no money“ slibuje, že zítra ubere 🙂. Tak snad …
Pak vyrážíme do 7eleven pro Singhu kde ještě před obchodem u stánku dáváme sladkou tečku – smaženou thajskou palačinku s kokosem a čokoládou.
Dobrou noc 😉

Den 15 (20.3. 2018): Ko Lanta

Dneska standardní věci – popojíždění na skútru, nákupy suvenýrů, koupačka, večeře u naší chilli sadistky, pak thajská palačinka s čerstvým kokosem a čokoládou.
Během cesty na pláž jsem ale měla první, a doufám poslední konflikt, a to s nějakýma turistkama. Popíšu situaci. V Thajsku se jezdí vlevo – proto ta Dámská jízda v protisměru. Jedete si takhle na skútru a máte odbočit doleva na pláž. Tu odbočku minete asi tak o 20 metrů. Tak zastavíte a máte dvě možnosti. Za a) jak by to udělal Thajec, otočit skútr a vrátit se po té stejné straně, hodně při kraji, popřípadě mimo vozovku, pomalu, sice v protisměru, ale všichni Vás vidí, a po těch 20-ti metrech jen zatočit doprava a jste tam kde jste chtěli být. A za za b) jak by to udělal blbej turista, sice správně, ale dost komplikovaně, s daleko větším rizikem nehody – překrosit tu silnici na druhou stranu, ujet těch 20 metrů, pak hodit blinkr (kterej tady všichni ignorují), překrosit tu silnici znovu, a zahnout doprava, a při tomto manévru 2x riskovat že mě někdo srazí, navíc tady se to stalo u zatáčky, takže netušíte, kdo se z ní vyřítí – jestli Thajec v dodávce, nebo tuk-tuk kterej do tý zatáčky předjíždí jinej tuk-tuk, nebo třeba 3 skútry jedoucí vedle sebe apod. Zásadně tady totiž platí, že jízdních pruhů je zde tolik, kolik vozidel se vejde vedle sebe.
Jako zkušenej návštěvník Asie volím za a).
Jedem v tom protisměru skoro ve škarpě, takže nikomu nezavazíme, jsme vidět zdaleka a už skoro zatáčíme doprava na tu polňačku, proti nám v jízdním pruhu jede slovy jeden skútr a jeden tuk-tuk, prostě na pohodu dopravní situace, když se na tu polňačku zpoza nás vřítí dvě turistky na skútru, obě v očích smrt a řidička na nás začne řvát, že jedeme po špatné straně silnice. Načež protože čumí na nás a nikoli na cestu, tak najede do díry a málem hodí držku přes řidítka. Její spolujezdkyně má problém nevypadnout za jízdy. Málem nám spadly i se skútrem pod kola a ohrozily tím nejen sebe, ale i nás. Nicméně řidička na nás štěká dál. Ségra plynule pokračuje okolo nich v jízdě, lehce je předjede a já se neudržím a ukážu jí, že je jednička. To ji ale rozlítí ještě víc, otočí plynem a přestože její schopnosti řídit skútr jsou tak na úrovni mojí čtyřleté dcery na odrážedle, začne nás předjíždět, a to z kopce na rozryté cestě plné šutrů a výmolů. Přičemž protože je to zastánkyně správného řízení, tak nás předjíždí/podjíždí zleva a celou dobu jí při tom frčí blinkr, kterej zapomněla vypnout. Počká si na nás tam kde všichni parkují svoje skútry a ječí na mě, že jsem hrozně „unpolite“ a že jsme ohrozily všechny (dva) účastníky provozu. Ségra dostává záchvat smíchu a já jí oznamuju, že na její výchovu fakt nejsem zvědavá.
Když frajerka za půl hodiny odjíždí na skútru z pláže, ten blinkr jí pořád ještě bliká a předjíždí dalšího frajera – opět zleva.
Během cesty na hotel potkáváme asi 8 Thajců jedoucích při kraji cesty v protisměru,a to jak na skůtrech, tak i v autech – prostě se to tady tak dělá.
Chtěla jsem tím vším říct jedno – když jste v Thajsku, řiďte jako Thajci. Oni jaksi umí vyhodnotit situaci a najít to nejjednodušší řešení. Netroubí na sebe, nejsou agresivní, jezdí plynule, nelepí se jeden na druhýho, nevybržďují se, nenadávají si, atd
Za mých 5 návštěv této nádherné země jsem tady neviděla jedinou dopravní nehodu. Prý jich tady je hodně, ale já fakt žádnou neviděla. Běžně tady potkáte 10-ti letý kluky a holky na skútrech, umí to od malička a my se od nich můžeme učit.
Zato jsem potkala velké množství lidí s kůží sedřenou do masa. A všechno to byli – světe div se – cizinci. Ať už frajírci nebo frajerky, přeceňující svoje schopnosti, ožralí angláni nebo Němci, kteří řídí nachcaní ráno z kalby atd.
Hezkej den z ráje

Den 16 (21.3. 2018): Ko Lanta – Bangkok – Dubaj – Praha 

Ráno poslední snídaně v našem resortu na pláži Klong Dao, poslední černý kafe, který je tak silný, že vám zkřiví hubu, poslední vajíčka, který opravdu chutnají jako vajíčka. Pak na skútr a poslední koupačka na jedné z nejkrásnějších pláží na světě – Bamboo Beach, kde není jedinej hotel, kde je jen jedna místní restaurace, kde se na vás při jídle přijdou až dovnitř podívat pasoucí se krávy. Pak poslední oběd u naší chilli sadistky – Tom Yam Kung a kuře se sladkými bazalkovými listy – opět nejlepší.
Teď už jsem na letišti v Bangkoku a čekám na let Emirates do Dubaje a následně do Prahy. Ségře se nechce domů, přemýšlí, co bude doma jíst a uvažuje o koupi skútru.
Mě se chce domů ptž se mi strašně stýská po dětech.
Během naší Jízdy jsem si některý věci zopakovala po několikáté, a pár věcí jsem zažila poprvé, jako např.:
– plovoucí trhy v Damnoen Saduak – moc se mi to líbilo
– Railway Market v Maeklong – to se mi líbilo ještě víc … méně turistické..
– ochutnala jsem sladkou „sticky rice“ s kokosovou a banánovou náplní. Předtím jsem to nikdy nezkusila, ptž nejsem na sladký. Bylo to výborný
– thajské smažené palačinky – mňam
– čokoládu s příchutí durianu. Málem jsem se z toho poblila. Pro ty, co to neznají – durian je ovoce, který vypadá jako zelená ostnatá rugbyová šiška, smrdí jako žumpa a chutná jako něco mezi jahodama, cibulí a olomouckýma syrečkama. Thajci to milují a dělají z toho dokonce i zmzlinu nebo čokoládu. Já už to do huby v životě nedám
– Kambodža – jezero Tonle Sap a na něm plovoucí vesnice lidí, kteří nemají na to, aby bydleli na pevnině, ve vesnici škola a v ní asi 120 sirotků. Lidé, kteří pijí tu kalnou vodu z toho jezera. Výživná záležitost, kterou by potřebovali zažít ti, kteří si myslí, že se v ČR máme špatně.
– Malajsie – Kuala Lumpur. Oproti Kambodže kontrast největší. Luxus a vysoký životní standard, perfektní služby, pohodoví usměvaví lidé, holky muslimky s barevnými šátky na hlavách, který řídí auta, chodí do školy, do práce, courají v partách po městě a nikdo jim nedomlouvá za manžely starý dědky. Výborný jídlo na „Food Street“, bombastický Petronas Towers, hinduistický Batu Caves a zajímavý Royal Selangor. Mohla bych se tady rozepsat víc, dostala jsem spoustu informací od naší průvodkyně, ale na to není prostor
– ostrov Ko Lanta a přilehlé ostrovy Ko Kradan, Ko Ngai, Ko Chuey a Ko Mook.
Tak zatím se loučím a čau v Praze 😉