Libeňské ghetto

17. 9. 2016
Libeňské ghetto

Libeň – jedná se o jednu z těch méně vyhlášených pražských čtvrtí, z větší části se rozkládající na Praze 8. Odpovídají tomu i ceny bytů, proto tady bydlíme.

Bydlí tady spousta menšin, ať to jsou Cikáni, Rusové, Ukrajinci, Vietnamci, pohybuje se tu hodně smažek a bezbouďáků, hlavně od tý doby, co prej někde u Bulovky otevřeli drop-in. Taky je tady hodně, ale opravdu hodně pejskařů, a tím pádem hodně hoven na chodnících (páč lidi jsou prostě prasata). Taky je tu několik dětských hřišť a díky tomu silný „Panoptikum“ rodičů (viz jeden z budoucích článků).

Je tady zatáčka „Heydrichiáda“ a podepsal se tu „Libeňský mír“. Bylo tu Židovský město a zůstala tu po něm jedna synagoga. Je tu Libeňskej most a Libeňskej zámeček. Taky Lövitův mlýn, Podvinný mlýn a Sokolovna. Je tu Palmovka, Bulovka, Balabenka a Kundratka. Je tu hospoda Na Vlachovce, hospoda U Jaroušů (U Jarolímků), hospoda U Chcípáka, bistro U Žabáka a spousta vietnamskej večerek a bufetů. Pákistánská restaurace, pár Indickejch a taky nějaký obyč-rádoby-pizzerky. Taky tady žijeme kulturně – máme tady divadlo Pod Palmovkou a sídlo TV Prima. Je tady O2 Aréna a Nákupní galerie Harfa. Paradoxně k úrovni týdle čtvrti je tady jedna soukromá vysoká škola a elitní gympl PORG. Teče tudy řeka Vltava a potok Rokytka. Žil tady Hrabal a psal o tom ve svých knihách. Je to tady šílený. Nicméně já to tady mám ráda, asi proto, že mi to částečně připomíná Oltec (Brňáci chápou) a taky proto, že se odtud jednou tramvají dostanete během 12-ti minut na Florenc a během asi 15-ti až na Venclplac.

Žiju tady už 15 let. Jsem naplavenina, původem Brňačka, narozená v Jihlavě. Nikdy mě ale nenapadlo se tady něčím nějak programově zabývat. Ale vzhledem k „Zápiskům“ jsem nucena todle naše ghetto trošku popsat a přiložit pár fotek J . Tak se kochejte J . „Zápisky“ nicméně nebudou jen z Libně, ale ze všech částí ČR nebo světa, pokaždé když se přihodí něco, co bude stát za „Zápisek“